W 2018 roku rozliczenia z ZUS stały się łatwiejsze i szybsze. Zamiast
trzech lub czterech przelewów do ZUS przedsiębiorcy wypełniają teraz tylko
jeden przelew na swój numer rachunku składkowego (NRS). Dotychczasowe rachunki do wpłat zostały
zamknięte.
Numer rachunku bankowego można sprawdzić w każdej chwili na stronie
internetowej ZUS. Również na www.eskladka.pl
uruchomiona została wyszukiwarka. Numer swojego rachunku można ustalić również
w każdej placówce ZUS lub łącząc się z
Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00,
e-mail: cot@zus.pl).
Dokonując przelewu do ZUS nie trzeba już podawać dodatkowych
informacji, takich jak: NIP, REGON, PESEL, czy wskazywać miesiąc za który
opłacamy składki.
Wpłaty składek rozliczane są najpierw na najstarsze zadłużenie na
koncie (o ile przedsiębiorca je ma). Dzięki temu nie narastają odsetki. Nie
można jednak opłacać tylko bieżących składek. Wpłata najpierw pokryje
zaległości i odsetki, a dopiero potem bieżące składki.
Jeżeli przedsiębiorca ma długi składkowe, powinien skorzystać z układu
ratalnego. Jeżeli go podpisze, będzie mógł spłacać dług i jednocześnie będzie
ubezpieczony. To oznacza, że będzie miał prawo np. do zasiłku chorobowego.
Należności objęte układem ratalnym należy wpłacać na swój numer rachunku
składkowego. Jedną wpłatą można opłacić składki bieżące i ratę. Wpłaty
rozliczane są chronologicznie według terminu płatności składki i raty. Po
zaksięgowaniu wpłaty, kwota dzielona jest proporcjonalnie na wszystkie opłacane
ubezpieczenia i fundusze.
Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku, złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Tylko do końca sierpnia można wnioskować o dodatek solidarnościowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 271 mln z tytułu tego dodatku. Do wielkopolskich placówek ZUS wpłynęło prawie 11,5 tys. wniosków o to świadczenie.
Dzwoniąc pod numer 22 290 87 01 każdy może uzyskać informacje na temat świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji, a także nt. zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.
Drugi uruchomiony numer 22 290 87 02 to kompleksowa obsługa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców, a infolinia 22 290 87 03 dotyczy odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.
Nadal działa również ogólna infolinia ZUS 22 560 16 00. Konsultanci obsługują ją w godzinach 7.00 - 18.00 w dni robocze.
Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa.
Uwaga emeryci i renciści: od października zmienia się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85.528 zł. Co z tym związane, zmienia się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy. Zysk dla klientów ZUS to od kilku do kilkudziesięciu złotych.
W Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 178 osób, które ukończyły 100 lat życia. Najstarsi z dostojnych Jubilatów obchodzili w tym roku 109 urodziny. W całym kraju świadczenie honorowe z ZUS otrzymuje 1,9 tys. osób. Na terenie II Oddziału ZUS w Poznaniu wypłacane są 54 emerytury dla stulatków. Najstarszy urodził się w 1912 r.
Przedsiębiorco, jeżeli prowadzisz działalność na niewielką skalę i chcesz skorzystać w 2019 roku z „małego ZUS", pamiętaj, że masz na to czas tylko do 8 stycznia.
Od 1 grudnia br. pacjenci będą mieli wystawiane wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Już teraz do ZUS w województwie wielkopolskim wpływa takich zwolnień ponad 20 tys. tygodniowo. E-ZLA to dla chorych korzystne rozwiązanie
Dni otwarte dla lekarzy
13 października, 27 października, 17 listopada, 24 listopada 2018 r.
Jeśli jesteś wśród 8 tys. pracodawców w województwie, którzy powinni obowiązkowo założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS i jeszcze tego nie zrobiłeś, to z tym nie zwlekaj i zrób to jak najszybciej. Zatrudniając powyżej 5 pracowników, obowiązkowo musisz mieć profil na PUE. Jeśli masz mniejszą firmę, po prostu warto mieć PUE
Przedsiębiorco, chcesz skorzystać z „ulgi na start"? Zrób to świadomie. Pamiętaj, że masz wybór. Korzystając z ulgi przez sześć miesięcy nie zapłacisz składek na ubezpieczenie społeczne, ale w tym czasie nie będziesz też miał prawa do zasiłku chorobowego, a na Twoim koncie emerytalnym nie odłoży się ani złotówka. Podejmij decyzję świadomie.
Temat: Elektroniczne zwolnienia lekarskie na PUE ZUS - szkolenie dla płatników składek i ubezpieczonych
16 czerwca 2018 roku, w godzinach 9:00-13:00, zapraszamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dzień otwarty pod hasłem: Biała Sobota.
Pracodawco, chcesz wiedzieć, że Twój pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, jak najszybciej załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli zatrudniasz powyżej pięciu pracowników, masz obowiązek posiadać profil na PUE ZUS. Jeśli masz mniejszą firmę, po prostu warto mieć PUE.
19 maja 2018 roku, w godzinach 9:00-13:00, zapraszamy do wszystkich placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dzień otwarty pod hasłem: Biała Sobota.
Nowy wymiar rozliczeń z ZUS