Dzisiaj jest sobota, 20 lipiec
Imieniny Czesława i Hieronima
 
Lipiec 2019
N P W S C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
  Lipiec 2019  

Majowe Świętowanie

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta.

 

1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

1 maja to także rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 15 lat temu Polska po udanym referendum wstąpiła do rodziny Państw Europejskich.

2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dzień ten jest także Dniem Polonii i Polaków za granicą. Zostało ono ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.  

Święto 3 maja, upamiętnia przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.

Z tej to okazji w naszej gminie w dniu 3 maja została odprawiona w Kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Psarach Msza Święta dziękczynna za Ojczyznę celebrowana przez Proboszcza Parafii Psary Ks. Grzegorza Ograbisza. We mszy udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Mirosław Broniszewski - Wójt Gminy Przykona, , Maksymilian Majchrzak - Przewodniczący Rady Gminy Przykona Roman Marciniak - Z-ca Wójta Gminy Przykona, Ryszard Papierkowski -Radny Powiatowy, Radni Gminy Przykona i sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy , delegacje i Poczty Sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy Przykona, mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście. Po Mszy Świętej uroczystym przemarszem prowadzonym przez Orkiestrę Dętą uczestnicy uroczystości udali się pod Obelisk przy Zespole Szkół w Przykonie, gdzie odśpiewany został Hymn Państwowy i odczytany okolicznościowy referat. Następnie w hołdzie twórcom Konstytucji 3 Maja kwiaty złożyli: delegacja nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Przykonie, Proboszcz Parafii Psary, delegacja Zarządu Gminnego OSP RP, delegacja władz samorządowych Gminy Przykona. Na zakończenie uroczystości majowych orkiestra zagrała Hymn Unii Europejskiej.Nieodpłatna pomoc prawna
 

 
STYPENDIA DLA
UZDOLNIONEJ
MŁODZIEŻY
 Jesteś 2983401 gościem