Dzisiaj jest środa, 13 listopad
Imieniny Stanisława i Mikołaja
 
Listopad 2019
N P W S C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Listopad 2019  

Gminne Święto Plonów w roku 2019

      Gminne Święto Plonów w roku 2019 miało miejsce w Boleszczynie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną w kościele pod wezwaniem  Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Mszy świętej przewodniczył proboszcz Parafii Psary ks. Grzegorz Ograbisz, który na wstępie dokonał poświęcenia przyniesionych przez rolników wieńców. Homilię wygłosił proboszcz Parafii Boleszczyn ks. Franciszek Zygadliński. We Mszy Świętej oprócz rolników uczestniczyli: Mirosław Broniszewski - Wójt Gminy Przykona, Roman Marciniak - Zastępca Wójta, Nadbrygadier Marek Kubiak - Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Maksymilian Majchrzak - Przewodniczący Rady Gminy Przykona, Ryszard Papierkowski - Radny Powiatu, Krzysztof Kałużny - Przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Marzena Macikowska - skarbnik Gminy Przykona, dyrektorzy szkół, radni i sołtysi Gminy Przykona, pracownicy Urzędu Gminy oraz mieszkańcy gminy.

      Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy udali się korowodem dożynkowym na plac  przy Sali OSP w Boleszczynie, gdzie Starostowie Dożynek: Pani Daria Zalas oraz Pan Krzysztof Kliber (mieszkańcy Boleszczyna)przekazali na ręce Wójta Gminy Przykona symboliczny bochen chleba ze słowami, aby dobrze i sprawiedliwie nim dzielił, tak, by nikomu go nigdy nie zabrakło. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Przykona, który przywitał wszystkich uczestników Gminnego Święta Plonów i złożył życzenia i podziękowania rolnikom za trud pracy na roli. Głos zabrali także: Maksymilian Majchrzak - Przewodniczący Rady Gminy Przykona, Ryszard Papierkowski - Radny Powiatowy oraz Krzysztof Kałużny - Przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
      Po wystąpieniach zaproszonych gości przyszedł czas pokrojenie chleba. Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady oraz Starostami Dożynek rozczęstowali go wśród uczestników uroczystości. Cały obrzęd dożynkowy wzbogacał okolicznościowymi pieśniami Zespół Ludowy „Zgoda". Po części oficjalnej przyszedł czas na degustację i rozstrzygnięcie konkursu na  Tradycyjne Jadło Regionalne. Do tego konkursu zgłosiły się następujące KGW i sołectwa: KGW w Smulsku, KGW w Przykonie, KGW w Radyczynach, KGW w Gąsinie, KGW w Laskach, KGW w Rogowie, sołectwo Psary i sołectwo Bądków Drugi. Swoje stoisko mieli też gospodarze czyli sołectwo Boleszczyn. Podniebienia degustujących podbiła zupa śledziowa przygotowana przez KGW w Laskach i to oni wygrali ten konkurs. Natomiast w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec  Dożynkowy udział wzięły następujące sołectwa: Boleszczyn, Wichertów, Dąbrowa, Posoka, Bądków Pierwszy, Ewinów - Trzymsze, Żeroniczki, Sarbice, Olszówka, Laski. W drodze głosowania zwyciężył wieniec z Boleszczyna i to on będzie reprezentował Gminę Przykona na Dożynkach Powiatowych w Dobrej. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Przykony, po niej do wspólnej zabawy przygrywała kapela „Z szaconkiem" z Włocławka, a następnie do tańca poderwał wszystkich DJ Klaudiusz. Nie zabrakło też dmuchanych atrakcji i słodkości dla najmłodszych.

 


 

Nieodpłatna pomoc prawna
 

 
STYPENDIA DLA
UZDOLNIONEJ
MŁODZIEŻY
 Jesteś 3093094 gościem